2,0 SKYACTIV-G Premium Plus A 5ov (BX2)
Tosi miellyttävä ja tehokas bensa auto, jonka voisin ottaa perheen kakkosautoksi. Itse tarvitsen kuitenkin enemmän tilaa, joten se tulee olemaan farmari ja kilometreistä johtuen diesel
5HB 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6AT 5ov BX2
Jämäkkä perusauto
5HB 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6MT 5ov BV2
Laakkosen autoista Opel Astra sopii minulle paremmin, Mazda oli kankeampi ja vähän "laiskempi". Auton etsintä jatkuu.
5HB 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6MT 5ov BV2
Mukava ja tukeva ajettava.
5HB 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6AT 5ov BX2
Ajettavuus kohdallaan, auto joka tuntuu tutulta heti ajoon lähtiessä. Vaihteisto toimii hienosti ja kaupunkiajo sujuu hyvin. Maantiellä rengasäänet kuuluvat sisään jopa ihan sileälläkin asfaltilla, tässä voisi olla vähän kehittämistä.
Sedan 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium 6MT 4ov CG1
Oikein hyvä
Sedan 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6AT 4ov CX2
Mazda 3:nen on tdella näppärä auto ajaa ja bensamoottori käy hyvin automaattilaatikon kanssa yksiin. Monet toiminallisuudet olivat tuttuja jo Mazda 6:sesta. navigaattorin ja heijastusnäytön puuttuminen hieman harmitti. Ajotietokoneessa ollut kulutuslukema oli suhteellisen korkea ilmoitettuihin kulutuksiin. Auton nopeasta lämpiämisestä pakko antaa plussaa.
5HB 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6MT 5ov BV2
Olen tottunut 2015 Mazda 2:n myötä Connectiin ja mittarinäkymään, joten fiilis oli kotoisa kun astuin rattiin. Hiukan oli painikkeet muuttuneet ja näyttö, jossa esim. vakionopeuden säätö on, oli muuttunut ahtaammaksi ja tietoja piti hetken hakea. Vaihdekeppi oli outo, eikä heti saanut tuntumaa, mikä on vapaa, mutta toisaalta välitykset tuntuivat lyhyellä ajolla olevan kohdallaan ja vääntöä riittävän sopivasti tarpeisiini. Luulen, että totun kyllä nopeasti. Yleisesti tykkäsin ajotuntumasta, se tuntui tutulta, vähän blingiltä ja antoi sitä jämäkkyytä, jota olen kaivannut pikkukakkoseen. Auto on helkkarin hyvän näköinen ja vakuutti, että tällainen on saatava, joskin sedanina ja sinisenä. Palvelu on loistavaa, joten kaupat tuli :)
Sedan 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6MT 4ov CV2
Uudistunut Mazda 3. Edeltäjäänsä nähden jousituksen kovuus on samalla tasolla ja rengasmelu samoin. Muuten ihan ok.
5HB 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium 6MT 5ov BO3
Oli huollon sijaisautona. Ihan ok auto, hyvännäköinen mutta rengasmelusta pitkä miinus. Kovahko alusta muutenkin Suomen teille. En tykästynyt.
Sedan 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6MT 4ov CO2
Kivan kevyt ajettavuus, turbottomaksi moottoriksi varsin pirteä.
5HB 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6MT 5ov DG4
Tosi hyvä oli, kaupat tuli samanlaisesta heti koeajon jälkeen. Janne Heikkiselle kiitokset todella hyvästä asiakaspalvelusta.
5HB 2,0 (120) SKYACTIV-G Premium Plus 6MT 5ov DG4
Loistava ajettava. Ok suorituskyky.