Itsenäinen suomalainen perheyritys

Laakkonen-konserni on perustettu 1960 Joensuussa. Yrittämiseen kasvanut Laakkosen suku on luonut kahden automerkin yrityksestä merkittävän liike-elämän vaikuttajan ja työnantajan.


Tero Panhelainen
toimitusjohtaja
Veljekset Laakkonen Oy ja Autotalo Laakkonen Oy

Konsernin autoliiketoiminnoista vastaavat Autotalo Laakkonen Oy ja Veljekset Laakkonen Oy, joiden muodostama autojen vähittäismyyntiketju tekee vuosittain yli 36 000 onnistunutta autokauppaa ja hoitaa yhteensä yli 250 000 huoltokäyntiä. Autokonsernin toimitusjohtajana toimii Tero Panhelainen. Edustamme suosittuja automerkkejä: Audi, BMW, Dacia, Ford, Hyundai, Mazda, MINI, Mustang, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Skoda, Subaru, ja Volkswagen. Edustukset vaihtelevat liikekohtaisesti. Menestyksemme ja onnistuneiden autokauppojen salaisuus on säilynyt samana alusta asti: asiakassuhteisiin panostaminen sekä työntekijöiden arvostus ja ammattitaidon jatkuva hiominen.

Laakkonen-konserni työllistää lähes 1200 henkilöä. Konsernin liikevaihto oli vuoden 2016 lopussa päättyneellä tilikaudella lähes 0,6 miljardia €.

”Laakkosen yrityskulttuuriin kuuluu vahva asiakaslähtöisyys. Meillä on selkeä visio, jonka mukaan suunnistamme eteenpäin ja johon kaikki toimintamme tähtää. Haluamme olla asiakkaiden silmissä arvostettu ja luotettava täyden palvelun autotalo, joka on alan ykkönen kaikilla mittareilla mitattuna. Olemme tyytyväisiä vasta sitten kun asiakaskin on tyytyväinen. Huolimatta internetin noususta tärkeään rooliin autonvalinnassa asiakas haluaa silti kuulla autosta tarkemmin asiantuntevasti palvelevalta myyjältä. Myymme huippumerkkejä vaativille asiakkaille, siksi myyjiemme tuotetuntemuksen ja ammattitaidon pitää olla huippuluokkaa” toteaa toimitusjohtaja.

 

Laakkonen Yhtiöt – monessa mukana

Laakkonen Yhtiöiden juuret ovat Pohjois-Karjalan metsissä ja Tauno Laakkosen perustamassa puutavarayhtiössä. Nykyään puutavarakaupasta on jo luovuttu, mutta tilalle on tullut menestyksekästä autokauppaa, lehtiä, painotuotteita, kiinteistöjä ja Kytäjän golf-ja asuinalue. Huolimatta toiminnan laajentumisesta ja kasvamisesta yhdestä yrityksestä monialayhtymäksi, joka toimii ympäri Suomea, on Laakkosen perheyrityksen sydän ollut aina Joensuussa.

Laakkonen Yhtiöiden liiketoiminnan päähaarat ovat autojen vähittäiskauppa, lehti-, kirja- ja tarrapaino -toimiala. Autoliiketoiminnan lippulaivat ovat Autotalo Laakkonen Oy ja Veljekset Laakkonen Oy. Mediakonsernin emoyhtiönä toimii Pohjois-Karjalan Kirjapaino Oyj.

Hallinto ja konsernipalvelut

Laakkonen autokonsernin johtoryhmä

Toimitusjohtaja
Tero Panhelainen
tero.panhelainen@laakkonen.fi
 
Markkinointijohtaja
Tea Koivisto
markkinointi, viestintä, 
asiakaskokemus, sponsorointi
tea.koivisto@laakkonen.fi
 
Jälkimarkkinointijohtaja
Simo Ahlgren
jälkimarkkinointi
simo.ahlgren@laakkonen.fi
 
Kehitysjohtaja
Nina Reinilehto
Liiketoimminan kehitys
nina.reinilehto@laakkonen.fi
 
Yritysmyyntijohtaja
Olli Husa
Yritysmyynti
olli.husa@laakkonen.fi
 
Kenttäjohtaja
Harri Saastamoinen
Jälkimarkkinointi, kenttä
harri.saastamoinen@laakkonen.fi
 
Talouspäällikkö
Leena Turunen
Talous
leena.turunen@laakkonen.fi
 
Tietohallintopäällikkö
Vesa Puustinen
IT
vesa.puustinen@laakkonen.fi
 
Myyntijohtaja
Marko Pakarinen
Audi - Seat - Volkswagen
marko.pakarinen@laakkonen.fi
 
Aluemyyntijohtaja
Tea Välimäki
Audi - Seat - Volkswagen aluemyyntijohtaja
tea.valimaki@laakkonen.fi
 
Myyntijohtaja
Patrik Viertola
BMW ja MINI
patrik.viertola@laakkonen.fi
 
Myyntijohtaja
Pekka Soisalo
Ford
pekka.soisalo@laakkonen.fi
 
Myyntijohtaja
Harri Pasanen
Skoda - Opel - Nissan
harri.pasanen@laakkonen.fi
 

Myyntijohtaja
Ari Kekola
Renault - Dacia - Hyundai
ari.kekola@laakkonen.fi

 
Myyntijohtaja
Markku Moilanen
Mazda - Subaru - Peugeot
markku.moilanen@laakkonen.fi
 
Myyntijohtaja
Eero Koivula
Vaihtoautot
eero.koivula@laakkonen.fi
 


Kauppahuone Laakkonen Oy (y-tunnus 0167726-7)

Veljekset Laakkonen Oy (y-tunnus 2081088-7)
Autotalo Laakkonen Oy (y-tunnus 1110116-5)
Autokiinteistöt Laakkonen Oy (y-tunnus 2273311-7)

Kosti Aaltosen tie 9
80140 Joensuu
Vaihde 010 309 2500
Fax 010 309 2580

 

Laakkonen
Hakuvahdit (0)