Itsenäinen suomalainen perheyritys

Toimitusjohtaja Pietu Parikka

Laakkonen-konserni on perustettu 1960 Joensuussa. Yrittämiseen kasvanut Laakkosen suku on luonut kahden automerkin yrityksestä merkittävän liike-elämän vaikuttajan ja työnantajan.

Konsernin autoliiketoiminnoista vastaavat Bavaria Laakkonen Oy ja Veljekset Laakkonen Oy, joiden muodostamat autojen vähittäismyyntiketjut tekevät vuosittain 30 000 onnistunutta autokauppaa ja hoitaa yhteensä 200 000 huoltokäyntiä. Autokonsernin toimitusjohtajana toimii Pietu Parikka. Edustamme suosittuja automerkkejä: BMW, Ford, Mazda, MINI, Mustang, Nissan, Opel, Skoda ja Subaru. Edustukset vaihtelevat liikekohtaisesti. Menestyksemme ja onnistuneiden autokauppojen salaisuus on säilynyt samana alusta asti: asiakassuhteisiin panostaminen sekä työntekijöiden arvostus ja ammattitaidon jatkuva hiominen.

Laakkonen autokonserni työllistää 890 henkilöä. Autokonsernin liikevaihto oli vuoden 2020 lopussa päättyneellä tilikaudella lähes 550 miljoonaa euroa.

 

Laakkonen Yhtiöt – monessa mukana

Laakkonen Yhtiöiden juuret ovat Pohjois-Karjalan metsissä ja Tauno Laakkosen perustamassa puutavarayhtiössä. Nykyään puutavarakaupasta on jo luovuttu, mutta tilalle on tullut menestyksekästä autokauppaa, lehtiä, painotuotteita, kiinteistöjä ja Kytäjän golf-ja asuinalue. Huolimatta toiminnan laajentumisesta ja kasvamisesta yhdestä yrityksestä monialayhtymäksi, joka toimii ympäri Suomea, on Laakkosen perheyrityksen sydän ollut aina Joensuussa.

Laakkonen Yhtiöiden liiketoiminnan päähaarat ovat autojen vähittäiskauppa, näkyvyys- ja painoliiketoiminta sekä medialiiketoiminta. Autoliiketoiminnan lippulaivat ovat Bavaria Laakkonen Oy ja Veljekset Laakkonen Oy. Mediakonsernin emoyhtiönä toimii PunaMusta Media Oyj.

Hallinto ja konsernipalvelut 

Laakkonen autokonsernin johtoryhmä

Toimitusjohtaja Pietu Parikka Toimitusjohtaja
Pietu Parikka
pietu.parikka@laakkonen.fi
Helsinki
  Operatiivinen johtaja Marko Pakarinen Operatiivinen johtaja
Marko Pakarinen
Ford, Mazda, Nissan, Opel, Skoda, Subaru, vaihtoautot
marko.pakarinen@laakkonen.fi
Kuopio
  Liiketoimintajohtaja Mika Pokka Operatiivinen johtaja
Mika Pokka
BMW, MINI
mika.pokka@laakkonen.fi
Helsinki
Jälkimarkkinointijohtaja Ville Raatikainen Jälkimarkkinointijohtaja
Ville Raatikainen
jälkimarkkinointi
ville.raatikainen@laakkonen.fi
Lahti
  Yritysmyyntijohtaja Olli Husa Yritysmyyntijohtaja
Olli Husa
Yritysmyynti
olli.husa@laakkonen.fi
Helsinki
  Markkinointijohtaja Tea Koivisto Markkinointijohtaja
Tea Koivisto
markkinointi, viestintä, asiakaskokemus, sponsorointi
tea.koivisto@laakkonen.fi
Helsinki
Liiketoimintajohtaja Patrik Viertola Liiketoimintajohtaja
Patrik Viertola
Autoliiketoiminnan kehitys
patrik.viertola@laakkonen.fi
Lahti
  Talouspäällikkö Tanja Ratilainen Talouspäällikkö
Tanja Ratilainen
Talous
tanja.ratilainen@laakkonen.fi
Joensuu
  Henkilöstöjohtaja Minna Rahkamaa Henkilöstöjohtaja
Minna Rahkamaa
Henkilöstö
minna.rahkamaa@laakkonen.fi
Joensuu
Tietohallintopäällikkö Vesa Puustinen Tietohallintopäällikkö
Vesa Puustinen
IT
vesa.puustinen@laakkonen.fi
Joensuu
  Hallintopäällikkö Kaisa Kempas Hallintopäällikkö
Kaisa Kempas
Sihteerit ja aspa
kaisa.kempas@laakkonen.fi
Joensuu
     

Jälkimarkkinointi

Jälkimarkkinointipäällikkö
Jari Hyrylä
Opel, laatu- ja ympäristöohjelmat, auditoinnit, takuu
jari.hyryla@laakkonen.fi
Kerava
  Jälkimarkkinointipäällikkö
Mikko Järvinen
BMW, MINI, vauriokorjaus
mikko.jarvinen@laakkonen.fi
Espoo
  Varaosapäällikkö
Heidi Korhonen
Ford, Mazda, Nissan, Opel, Skoda, Subaru
heidi.korhonen@laakkonen.fi
Helsinki
Jälkimarkkinointipäällikkö
Toni Louho
Ford, Mazda, Nissan, Skoda, Subaru
toni.louho@laakkonen.fi
Kerava
  Varaosapäällikkö
Matti Visa
BMW, MINI
matti.visa@laakkonen.fi/
Helsinki
     

Markkinointi

  Yhteyspäällikkö
Pia Immonen
Opel, vaihtoautot
pia.immonen@laakkonen.fi  
Helsinki
  Yhteyspäällikkö
Carita Rönkkö
Mazda, Skoda, Subaru
carita.ronkko@laakkonen.fi/
Helsinki
    Markkinointipäällikkö
Tiina Högström
BMW, MINI
tiina.hogstrom@laakkonen.fi
Helsinki
Yhteyspäällikkö
Minna Klenberg
Ford, Nissan
minna.klenberg@laakkonen.fi/
Helsinki
  Markkinointiassistentti
Hanna Alajeesiö
hanna.alajeesio@laakkonen.fi
Helsinki
     

Vaihtoautot

Ostaja
Jani Käyhty
jani.kayhty@laakkonen.fi/
Lahti
  Ostopäällikkö
Tommi Salonen
tommi.salonen@laakkonen.fi/
Joensuu
  Ostaja
Hannu Virtanen
hannu.virtanen@laakkonen.fi/
Lahti

Kauppahuone Laakkonen Oy (y-tunnus 0167726-7)

Bavaria Laakkonen Oy (y-tunnus 3152287-2)
Veljekset Laakkonen Oy (y-tunnus 2081088-7)
Autokiinteistöt Laakkonen Oy (y-tunnus 2273311-7)

Kosti Aaltosen tie 9
80140 Joensuu

Vaihde 010 309 2500
 

 

Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa LinkedInissä
Hakuvahdit (0)