Valitse sivusto
Laakkonen pääsivusto
BMW
Ford
Mazda
MINI
Nissan
Opel
Škoda
Subaru
Laakkonen vaihtoautot

Itsenäinen suomalainen perheyritys

Laakkonen-konserni on perustettu 1960 Joensuussa. Yrittämiseen kasvanut Laakkosen suku on luonut kahden automerkin yrityksestä merkittävän liike-elämän vaikuttajan ja työnantajan.

Konsernin autoliiketoiminnoista vastaa Veljekset Laakkonen Oy, jonka muodostama autojen vähittäismyyntiketju tekee vuosittain yli 35 000 onnistunutta autokauppaa ja hoitaa yhteensä yli 200 000 huoltokäyntiä. Autokonsernin vt. toimitusjohtajana toimii Pietu Parikka. Edustamme suosittuja automerkkejä: BMW, Ford, Mazda, MINI, Mustang, Nissan, Opel, Skoda ja Subaru. Edustukset vaihtelevat liikekohtaisesti. Menestyksemme ja onnistuneiden autokauppojen salaisuus on säilynyt samana alusta asti: asiakassuhteisiin panostaminen sekä työntekijöiden arvostus ja ammattitaidon jatkuva hiominen.

Laakkonen-konserni työllistää lähes 900 henkilöä. Autokonsernin liikevaihto oli vuoden 2019 lopussa päättyneellä tilikaudella lähes 600 miljoonaa euroa.

 

Laakkonen Yhtiöt – monessa mukana

Laakkonen Yhtiöiden juuret ovat Pohjois-Karjalan metsissä ja Tauno Laakkosen perustamassa puutavarayhtiössä. Nykyään puutavarakaupasta on jo luovuttu, mutta tilalle on tullut menestyksekästä autokauppaa, lehtiä, painotuotteita, kiinteistöjä ja Kytäjän golf-ja asuinalue. Huolimatta toiminnan laajentumisesta ja kasvamisesta yhdestä yrityksestä monialayhtymäksi, joka toimii ympäri Suomea, on Laakkosen perheyrityksen sydän ollut aina Joensuussa.

Laakkonen Yhtiöiden liiketoiminnan päähaarat ovat autojen vähittäiskauppa, lehti-, kirja- ja tarrapaino -toimiala. Autoliiketoiminnan lippulaiva on Veljekset Laakkonen Oy. Mediakonsernin emoyhtiönä toimii PunaMusta Media Oyj.

Hallinto ja konsernipalvelut

 

Laakkonen autokonsernin johtoryhmä

Vt. toimitusjohtaja, Talousjohtaja
Pietu Parikka
pietu.parikka@laakkonen.fi
  Markkinointijohtaja
Tea Koivisto
markkinointi, viestintä, asiakaskokemus, sponsorointi
tea.koivisto@laakkonen.fi
Jälkimarkkinointijohtaja
Ville Raatikainen
jälkimarkkinointi
ville.raatikainen@laakkonen.fi
  Yritysmyyntijohtaja
Olli Husa
Yritysmyynti
olli.husa@laakkonen.fi
Tietohallintopäällikkö
Vesa Puustinen
IT
vesa.puustinen@laakkonen.fi
    Henkilöstöjohtaja
Minna Rahkamaa
Henkilöstö
minna.rahkamaa@laakkonen.fi
Liiketoimintajohtaja
Mika Pokka
BMW, MINI
mika.pokka@laakkonen.fi
    Liiketoimintajohtaja
Kari Kekäläinen
Skoda 
kari.kekalainen@laakkonen.fi
Liiketoimintajohtaja
Patrik Viertola
Vaihtoautot, Opel, Mazda, Subaru
patrik.viertola@laakkonen.fi
  Liiketoimintajohtaja
Pekka Soisalo
Ford, Nissan
pekka.soisalo@laakkonen.fi
         

Kauppahuone Laakkonen Oy (y-tunnus 0167726-7)

Veljekset Laakkonen Oy (y-tunnus 2081088-7)
Autokiinteistöt Laakkonen Oy (y-tunnus 2273311-7)

Kosti Aaltosen tie 9
80140 Joensuu
Vaihde 010 309 2500
Fax 010 309 2580

 

Jaa Facebookissa Jaa Twitterissä Jaa LinkedInissä
Hakuvahdit (0)