Itsenäinen suomalainen perheyritys

Laakkonen-konserni on perustettu 1960 Joensuussa. Yrittämiseen kasvanut Laakkosen suku on luonut kahden automerkin yrityksestä merkittävän liike-elämän vaikuttajan ja työnantajan.

Konsernin autoliiketoiminnoista vastaavat Bavaria Laakkonen Oy ja Veljekset Laakkonen Oy, joiden muodostamat autojen vähittäismyyntiketjut tekevät vuosittain 30 000 onnistunutta autokauppaa ja hoitaa yhteensä 200 000 huoltokäyntiä. Autokonsernin toimitusjohtajana toimii Pietu Parikka. Edustamme suosittuja automerkkejä: BMW, Ford, Mazda, MINI, Mustang, Nissan, Opel, Skoda ja Subaru. Edustukset vaihtelevat liikekohtaisesti. Menestyksemme ja onnistuneiden autokauppojen salaisuus on säilynyt samana alusta asti: asiakassuhteisiin panostaminen sekä työntekijöiden arvostus ja ammattitaidon jatkuva hiominen.

Laakkonen autokonserni työllistää 890 henkilöä. Autokonsernin liikevaihto oli vuoden 2020 lopussa päättyneellä tilikaudella lähes 550 miljoonaa euroa.

Laakkonen Yhtiöt – monessa mukana

Laakkonen Yhtiöiden juuret ovat Pohjois-Karjalan metsissä ja Tauno Laakkosen perustamassa puutavarayhtiössä. Nykyään puutavarakaupasta on jo luovuttu, mutta tilalle on tullut menestyksekästä autokauppaa, lehtiä, painotuotteita, kiinteistöjä ja Kytäjän golf-ja asuinalue. Huolimatta toiminnan laajentumisesta ja kasvamisesta yhdestä yrityksestä monialayhtymäksi, joka toimii ympäri Suomea, on Laakkosen perheyrityksen sydän ollut aina Joensuussa.

Laakkonen Yhtiöiden liiketoiminnan päähaarat ovat autojen vähittäiskauppa, näkyvyys- ja painoliiketoiminta sekä medialiiketoiminta. Autoliiketoiminnan lippulaivat ovat Bavaria Laakkonen Oy ja Veljekset Laakkonen Oy. Mediakonsernin emoyhtiönä toimii PunaMusta Media Oyj.

Hallinto ja konsernipalvelut 

Laakkonen autokonsernin johtoryhmä

Toimitusjohtaja Pietu Parikka
Toimitusjohtaja
Pietu Parikka pietu.parikka@laakkonen.fi Helsinki
Operatiivinen johtaja Marko Pakarinen
Operatiivinen johtaja
Marko Pakarinen Ford, Mazda, Nissan, Opel, Skoda, Subaru, vaihtoautot marko.pakarinen@laakkonen.fi Kuopio
Operatiivinen johtaja Mika Pokka
Operatiivinen johtaja
Mika Pokka BMW, MINI mika.pokka@laakkonen.fi Helsinki
Jälkimarkkinointijohtaja Ville Raatikainen
Jälkimarkkinointijohtaja
Ville Raatikainen jälkimarkkinointi ville.raatikainen@laakkonen.fi Lahti
Yritysmyyntijohtaja Olli Husa
Yritysmyyntijohtaja
Olli Husa Yritysmyynti olli.husa@laakkonen.fi Helsinki
Markkinointijohtaja Tea Koivisto
Markkinointijohtaja
Tea Koivisto markkinointi, viestintä, asiakaskokemus, sponsorointi tea.koivisto@laakkonen.fi Helsinki
Liiketoimintajohtaja Patrik Viertola
Liiketoimintajohtaja
Patrik Viertola Autoliiketoiminnan kehitys patrik.viertola@laakkonen.fi Lahti
Talouspäällikkö Tanja Ratilainen
Talouspäällikkö
Tanja Ratilainen Talous tanja.ratilainen@laakkonen.fi Joensuu
Henkilöstöjohtaja Minna Rahkamaa
Henkilöstöjohtaja
Minna Rahkamaa Henkilöstö minna.rahkamaa@laakkonen.fi Joensuu
Tietohallintopäällikkö Vesa Puustinen
Tietohallintopäällikkö
Vesa Puustinen IT vesa.puustinen@laakkonen.fi Joensuu
Hallintopäällikkö Kaisa Kempas
Hallintopäällikkö
Kaisa Kempas Sihteerit ja aspa kaisa.kempas@laakkonen.fi Joensuu

Jälkimarkkinointi

Jälkimarkkinointipäällikkö Jari Hyrylä
Jälkimarkkinointipäällikkö
Jari Hyrylä Opel, laatu- ja ympäristöohjelmat, auditoinnit, takuu jari.hyryla@laakkonen.fi Kerava
Jälkimarkkinointipäällikkö Mikko Järvinen
Jälkimarkkinointipäällikkö
Mikko Järvinen BMW, MINI, vauriokorjaus mikko.jarvinen@laakkonen.fi Espoo
Varaosapäällikkö Heidi Korhonen
Varaosapäällikkö
Heidi Korhonen Ford, Mazda, Nissan, Opel, Skoda, Subaru heidi.korhonen@laakkonen.fi Helsinki
Jälkimarkkinointipäällikkö Toni Louho
Jälkimarkkinointipäällikkö
Toni Louho Ford, Mazda, Nissan, Skoda, Subaru toni.louho@laakkonen.fi Kerava
Varaosapäällikkö Matti Visa
Varaosapäällikkö
Matti Visa BMW, MINI matti.visa@laakkonen.fi Helsinki

Markkinointi

Yhteyspäällikkö Pia Immonen
Yhteyspäällikkö
Pia Immonen Opel, vaihtoautot pia.immonen@laakkonen.fi Helsinki
Yhteyspäällikkö Carita Rönkkö
Yhteyspäällikkö
Carita Rönkkö Mazda, Skoda, Subaru carita.ronkko@laakkonen.fi/ Helsinki
Markkinointipäällikkö Tiina Högström
Markkinointipäällikkö
Tiina Högström BMW, MINI tiina.hogstrom@laakkonen.fi Helsinki
Yhteyspäällikkö Minna Klenberg
Yhteyspäällikkö
Minna Klenberg Ford, Nissan minna.klenberg@laakkonen.fi Helsinki
Markkinointiassistentti Hanna Alajeesiö
Markkinointiassistentti
Hanna Alajeesiö hanna.alajeesio@laakkonen.fi Helsinki
Digipäällikkö Eetu Raunio
Digipäällikkö
Eetu Raunio eetu.raunio@laakkonen.fi Helsinki

Vaihtoautot

Ostaja Jani Käyhty
Ostaja
Jani Käyhty jani.kayhty@laakkonen.fi/ Lahti
Ostopäällikkö Tommi Salonen
Ostopäällikkö
Tommi Salonen tommi.salonen@laakkonen.fi Joensuu
Ostaja Hannu Virtanen
Ostaja
Hannu Virtanen hannu.virtanen@laakkonen.fi Lahti

Kauppahuone Laakkonen Oy (y-tunnus 0167726-7)

Bavaria Laakkonen Oy (y-tunnus 3152287-2)
Veljekset Laakkonen Oy (y-tunnus 2081088-7)
Autokiinteistöt Laakkonen Oy (y-tunnus 2273311-7)

Kosti Aaltosen tie 9
80140 Joensuu

Vaihde 010 309 2500

Hakuvahdit (0)